مجتمع تجاری کوروش در منطقه غرب تهران، اتوبان شهید ستاری تقاطع اتوبان شهید حکیم قرار گرفته است و از لحاظ جمعیت محلی نسبتاً پر جمعیت است. نکته قابل توجه که مورد تأکید برخی مشتریان مجتمع نیز بوده است، مشتریان بافرهنگی است که به این مجتمع تردد دارند.

همچنین دسترسی مناسب مسیرهای اتوبانی از مزایای دیگر این مجتمع بوده که توسط مشتریان ذکر شده است.

خلاصه مهمترین نکاتی که طی سه ساعت حضور در این مجتمع و همچنین  صحبتی با مشتریان حاصل شده است را در ذیل  بصورت خلاصه بیان کرده ام:

پارکینگ استاندارد و پرظرفیت

پارکینگ این مجتمع  که از ظرفیت بالایی برخوردار است و طراحی استانداردی دارد از مزیت های این مجتمع است که در بدو ورود توجه هر مراجعه کننده ای را به خودش جلب می کند.پارکینگ مجتمع کوروش

به نظر می رسد یکی از منابع درآمدی این مجتمع  هزینه ای است که بابت پارکینگ از مشتریان دریافت می کند. البته با توجه به موقعیت منطقه ای و جغرافیایی مجتمع و کمبود مکان پارک در اطراف مجتمع این هزینه از طرف مشتری توجیه دارد تا پارکینگ مجتمع، محلی برای پارک روزانه کسانی که کاری در مجتمع ندارند نشود.

تخفیف های سراسری در مجتمع برای جذب مشتریتخفیف

آنچه که در این مجتمع خیلی نمود پیدا می کند پشت ویترین فروشگاه ها و مکان های عمومی زیاد مشاهده می شود، تخفیف های سراسری مجتمع و تخفیف مجزای فروشگاه ها است که باعث تعدیل نسبی قیمت ها و افزایش رضایتمندی مشتریان شده است. علی الخصوص تخفیف هایی که با توجه به حراج های فصلی در برندهای معتبر ارائه می گردد.

طراحی محیطی مناسبطراحی محیطی

با توجه به مشاهدات محیطی می توان وجود یک تیم قوی را برای طراحی فضای عمومی داخل مجتمع حس کرد. حس زیبایی شناسی که از محیط درک می شود، کاملا محسوس است. فضای زیبا و جذاب وسط مجتمع که زمینه خوبی برای گرفتن عکس یادگاری نیز هست، و همچنین استفاده از گل های طبیعی در جای جای مجتمع، علی الخصوص در فضای مابین پله برقی های دوطرفه جذابیت خاصی به محیط بخشیده است. به جرأت می توان گفت اگر حالتان زیاد خوب نیست یا روحیه خوبی ندارید، حتماً سری به این مجتمع بزنید حالتان بهتر می شود.

تبلیغات محیطی

می توان گفت از تمام فضاهای موجود و منطقی برای ارائه تبلیغ محصول و خدمات برند ها استفاده شده است. البته نکته عجیب اینکه طراحی این تبلیغات به لطف طراحی محیطی به گونه ای است که به هیچ وجه باعث خستگی و آزردگی خاطر مراجعه کنندگان نمی شود.

“زیاد بودن تبلیغات به تنهایی روش ایده آلی برای تبلیغ محصول نیست. چگونه تبلیغاتمان را طراحی کنیم که باعث خستگی و دلزدگی مشتری نشود؟”

تجمیع خدمات و فروشگاه ها

به جرأت می توان گفت وقتی وارد مجتمع می شوید می توانید یک روز در آن زندگی کنید. هیچ نیازی به بیرون پیدا نمی کنید مگر اینکه دلتان برای منزلتان تنگ شود!

رقابت بین مجتمع های تجاری اساساً بر این استوار است که تمام نیازهای مراجعه کنندگان را یکجا گردآوری کنند.

تعدد آسانسور و پله برقی

دوست ندارید با پله برقی به طبقات تردد کنید. مشکلی نیست. با آسانسور بروید. به وفور پله برقی(حتی تا پارکینگ  منفی 4) و آسانسور وجود دارد. هدف اصلی احساس راحتی مشتری است. رفت و آمد به طبقات به هیچ وجه نباید مشتری را خسته کند چه روحی و چه جسمی! در فرهنگ ما شاید بهتر است بگوییم: احترام به روح و روان مشتری!

اطلاع رسانی لحظه ای(رادیو کوروش)

ایجاد پیام رسان اختصاصی به نام رادیو کوروش که اطلاعات لحظه ای موقعیت فروشگاه ها، تخفیف ها و فستیوال ها را به مشتریان در تمام طبقات می هد، از مزایای این مجتمع تجاری است.

همچنین ایجاد اپلیکیشن اختصاصی کوروش مال از مزیت های دیگر این مجتمع در راستای اطلاع رسانی است.

وجود برندهای خودروساز برای ارائه میدانی محصولات

حضور برخی برندهای خودروسازی و ارائه محصولات جدیدشان نیز که چندی است در مجتمع های تجاری باب شده است و این مجتمع نیز آن را در برنامه های خود قرار داده است. شرکت سایپا با چانگان CS35 و شرکت مدیران خودرو با چری تیگو7 در این مجتمع حضور پیدا کرده اند.

تناسب طراحی دکوراسیون فروشگاه ها با نوع مشتریان

تناسب طراحی

این مهم را می توانید به سادگی در طراحی دکور ویترین ها و فضای داخل فروشگاه ها مشاهده کنید.

به طور مثال فروشگاه های اسباب بازی متناسب با روحیه بچه ها شاد و مفرح هستند.

“توجه به ذائقه مشتری”

فضای مفرح و باز کافه ها

کافی شاپ های تهران اغلب فضایی بسته و دلگیر دارند. اما در این مجتمع کافی شاپ ها دارای بازترین فضای ممکن هستند و به راحتی می توان خستگی تان را با نوشیدن نوششیدنی های گرم و یا خنک به در ببرید.

مکان های استراحت مشتریان

تعبیه مکان استراحت برای مشتریان را شاید در اکثر مجتمع های تجاری دیده اید، اما آنچه که به نظرم متمایز آمد، ارگونومیک بودن صندلی ها و مکان های استراحت است. طوری که وقتی می نشینید دوست ندارید بلند شوید. همچنین در کنار شهربازی کودکان، خدمات ماساژ تحت عنوان “ایستگاه ماساژ کوروش” تعبیه شده است.مکان استراحت-مجتمع کوروش

“جذب مشتری کافی نیست، مشتری باید وقتی در فروشگاه شما یا در سایت شما است احساس راحتی کند. برای از بین بردن خستگی مشتری مان چه می کنیم؟”

تفکیک برخی از حوزه های محصولی

برخی از حوزه های محصولی به صورت “بورس محصولی” تفکیک شده اند. به نظر می رسد اینکار برای راحتی مشتریان هدفمند انجام شده باشد. به طور مثال مشتری ای که برای خرید طلا به مجتمع مراجعه می کند مستقیماً به بورس طلا و جواهر هدایت می شود.

“برای مشتریانی که با آگاهی قبلی و به صورت هدفمند به فروشگاه یا سایتمان مراجعه می کنند چه فکری کرده ایم؟”

ایجاد فضای مفرح و شاد برای کودکان

مطمئناً کودکان در این مجتمع خسته نمی شوند. علی الخصوص با جنگ ها و فستیوال های شادی ای که برای شب ها برنامه ریزی شده است.همچنین شهربازی که با ورودی رایگان باعث جذب مشتری های بیشتری شده است. اصلاً چه معنی دارد شهربازی ورودی دریافت کند در صورتیکه تمام دستگاه ها کارتی است؟!

در شهربازی دستگاه ها و بازی هایی هم هست که بزرگسالان هم بتوانند با کودکانشان رقابت کنند!! مانند بولینگ و ماشین سواری.

همچنین ارائه تخفیف برای خرید اینترنتی کارت دستگاه های شهربازی راهکاری بوده برای جذب مشتریانی که کودک خردسال دارند برای ورود به این مجتمع و خرید.مچنین ارائه تخفیف برای خرید اینترنتی کارت دستگاه های شهربازی راهکاری بوده برای جذب مشتریانی که کودک خردسال دارند برای ورود به این مجتمع و خرید.

تمرکز زدایی فروشکاه های برند

برای تحریک مشتریان به بازدید از تمامی طبقات به نظر می رسد بصورت هوشمندانه فروشگاه های معتبر و شناخته شده در طبقات مختلف مستقر شده اند.

“چه استراتژی بکار بگیریم تا مشتریانی که به سایتمان مراجعه می کنند حداکثر بازدید را از بخش های مختلف سایت داشته باشند؟”

وجود اغذیه فروشی ها و فست فودها در طبقات مختلف

باز هم می توان این طراحی هوشمندانه را در مورد جانمایی ها در جانمایی اغذیه فروشی ها و فست فودها در  طبقات مختلف دید. قطعاً راحتی مشتری و عدم مراجعه به خاطر خرید غذا به طبقات بالایی مهم ترین دلیل این طراحی بوده است.

ضمن اینکه طراحی فود کورت بام در نیم طبقه انتهایی مجتمع باعث جذب مشتری بیشتری برای صرف غذا در مرتفع ترین بخش مجتمع شده است.

پردیس سینمایی

درطبقات انتهایی پردیس سینمایی با کارکردهای ویژه ای قراردارد که باعث شده این پردیس به عبارتی برندی برای سینمای ایران محسوب شود.نکات قابل توجه در پردیس سینمایی:

 • باجه های متعدد فروش بلیط حضوری

 • دستگاه صدور بلیط اینترنتی

 • سالن های متعدد نمایش فیلم

 • مکان های انتظار برای شروع فیلم در راهروها

 • نام گذاری سالن های سینما به اسامی مکان ها ی خاطرا انگیز یا اشخاص تأثیرگذار در راستای فرهنگ سازی با توضیحاتی که در مورد نام ها ارائه شده است.

 • باشگاه مشتریان وفادار پردیس سینمایی

 • کانال تلگرام پردیس سینمایی جهت ارائه محتوا

 • فروشگاه فروش فیلم های شبکه خانگی

 • ارائه تئاتر کمدی در برخی سالن ها

 • نمایش کارتون های سینمایی برای کودکان در برخی سالن ها

سایر نکات

 • سیستم اعلان و اطفاء حریق هوشمند

 • وجود خودپرداز های متععد در طبقات برای سهولت دسترسی مشتریان به پول نقد

 • ارائه اینترنت وای فای رایگان در طبقات از شرکت آسیاتک

 • وجود هایپر استار مارکت در مجتمع

 • سعی در فرهنگ سازی حتی در سرویس بهداشتی

به سؤالاتی که با رنگ قرمز نشاندار شده اند، فکر کنید!

“شاد و پیروز باشید”

یک نظر برای «مجتمع تجاری کوروش، احترام به نیازهای مشتری»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *