تاکنون به این اندیشیده اید که چرا در کشورمان مدرسه ای عالی، سازمانی عالی، دولتی عالی، تیمی عالی کمتر دیده ایم؟ اگر با دقت بیشتری به محیط زندگی مان . جامعه ای که در آن هستیم بنگریم، متوجه خواهیم شد که کمتر چیزی را در بهترین سطح و به صورت پایدار می توان مشاهده کرد.

از نظر جیم کالینز، نویسنده کتاب “از خوب به عالی”، اگر هم با تلاش و رعایت اصول و قواعد درست به شرایط خوب و مناسبی دست پیدا کنیم، باید بتوانیم با کمک عوامل و مکانیزم هایی این شرایط را به شرایط “عالی” تغییر دهیم و همینطور آن را به صورت پایدار حفظ کنیم.

برای دستیابی به این مهم می بایست ابتدا بدانیم شرایط خوب بودن و عالی بودن چیست و چه تفاوتی بین این دو است. در ادامه عوامل جهش از شرایط خوب به عالی را بشناسیم و بتوانیم آنها را درست به کار بگیریم.

اگر با دید دقیق تری به زندگی خودمان بنگریم در خیلی از برهه های زندگی می توانیم حس خوب بودن را درک کنیم اما شاید هیچگاه عالی بودن را تجربه نکرده باشیم و یا اگر هم تجربه کرده ایم، نتوانسته ایم خودمان را در آن شرایط حفظ کنیم.

آنچه که در این بین بیش از پیش اهمیت دارد، لزوم سخت گیری یا همان حس تعهد خودمان در گذر از خوب بودن به عالی شدن و حفظ شرایط ایده آل است.

به قول تونی رابینز در مورد رسیدن به سطح انرژی لازم در زندگی(خوب) و جهش آن به سطح انرژی لازم برای موفقیت و درخشیدن(عالی) و خیلی مهمتر و سخت تر از آن باقی ماندن در سطح انرژی عالی این طور سخن گفته است:” همیشه سطح انرژی تان را حداقل در سطح 8 از 10 نگه دارید. برای درخشیدن بایستی به سطح انرژی 22 از 10 برسید.”

 

یک نظر برای «خوب چه فرقی با عالی دارد؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *